Liščí jezero

Ústecký kraj, rozloha 5 ha

Způsoby lovu

KaprařinaPřívlačSumcařinaMuškařeníDírky"chyť a pusť""chyť a vezmi"

Ryby

CandátKaprPstruh duhovýŠtikaSumec

Služby a parametry

ObčerstveníParkoviště

Sportovní revír „Liščí jezero“ o rozloze 5 ha, skvěle zarybněný především trofejními kapry o velikosti 5 - 23 kg, štikou do 110 cm, candátem do 100 cm, pstruhem duhovým 45 – 70 cm a to vše zatím pro rok 2011 a nepočítám domorodé ryby co nebyly ještě ani uloveny, se nachází na okraji obce Chabařovice, mezi městy Teplice a Ústím nad Labem. Rozkládá se v revitalizované krajině v blízkosti, nově vznikající rozsáhlé rekreační oblasti okolo napouštěného Jezera Milada. Tvoří ho soustava dvou přírodně vzniklých a propojených vodních ploch, tyto rybníky staré 130 let, už 60 roků slouží jako sportovní voda a není možné je vypustit ani slovit, proto se také o to ve známé minulosti, sahající až do 50 let minulého století, nikdo nepokusil. Naše Liščí jezero je díky své poloze velmi dobře dostupné z obou dvou zmíněných měst a oproti mnohem větší sestře Miladě se zde mohou a také se chytají ryby! A to mnohdy s malou dávkou štěstí i v trofejních velikostech. Příjezd sem, k nám, je po zpevněné asfaltové komunikaci až na parkoviště před vodní plochou, možný osobním automobilem bez potíží.

Historie a vznik

I na počátku našeho jezera stála těžba uhlí. Psal se rok 1859 a na prostranství kde se dnes nachází liščí jezero (dříve Školní rybníky) vzniká uhelný důl SAXONIA, avšak je nutno podotknout že v měřítku a s technologiemi té doby. Po nějakých 10 letech se těžba přesouvá dále směrem na východ a jihozápad od obce. V té době bylo jen otázkou času než se hluboké štoly, opuštěné saxonie propadnou a vytvoří tak plochu, která se postupně začne plnit vodou. V dalších desetiletích se tak opravdu stalo a vznikly „Školní rybníky“ o rozloze cca 5 ha skládající se z dvou propojených vodních ploch. Ale jak je, zde popsáno byly stvořeny matkou přírodou a tak, jsou velmi specifické a to tím že do nich vedou dva přítoky, také z nich voda odtéká, ale naprosto bez jakýchkoliv stavebních úprav způsobených člověkem (stavidla, výpusti a jn.), tedy, není je možné vypouštět a tak na nich hospodařit. I přes tyto skutečnosti se o to rybáři v uplynulých 80 letech snažili. Dokonce v roce 1957 proběhl pokus rybníky vypustit a slovit, pomocí silných, důlních čerpadel a sítí, ale s nevalným výsledkem. No i přes to, mělká a velmi úživná voda vydala rybářům část svého bohatství, v podobě 18 q ryb, převážně kapra a lína. Po této zkušenosti sloužili rybníky už jen sportovním rybářům a o jejich slovení se po dalších 50 let již nikdy nikdo nepokoušel. Novodobé dějiny uplynulých deseti let, přinesli této lokalitě zařazení do seznamu chráněných oblastí díky výskytu ohrožených obojživelníků, žab, hadů a ptáků. Současně s tím i starosti a potíže, v podobě snížených možností rybníky udržovat, provádět modernizace ve smyslu stavebních úprav, odstraňování kmenů padlých stromů, kosení trávy, rákosí apod. Vzniklý stav tak zapříčinil i snížení zájmu sportovních rybářů o tuto vodu, a ta postupně upadala v zapomnění k nemalé radosti místní rybí osádky...

Současnost

A zde se začíná psát budoucnost osudu našeho jezera. Ty podmínky pro lov, v podobě padlých stromů do vody a špatně přístupných břehů, které zde panují a zdají se být běžným rybářům nepohodlné, na překážku a na obtíž, jsou pro jiné velkou výzvou. Mezi takové lidi patří i majitel, milovník přírody, rybaření a velký snílek Aleš Dobíhal, na počátku roku 2010 se rozhodl ujmout se této vodní plochy a realizovat zde svůj celoživotní sen, rybníky přejmenoval na LIŠČÍ JEZERO a začal zde bodovat nestandardní rybářský revír podle svých představ, jako pohodlnou oázu klidu k příjemnému odpočinku pro ty, kteří chtějí od rybaření něco víc než jen civět celý den na splávek u „vymaseného“ rybníka, a to k velké nelibosti místní, zkostnatělé organizace ČRS. Toto sebou nese zajištění zázemí a komfortu pro rybáře trávící zde více času při svých výpravách za rybami, ale i pro ty, kteří přijedou jen na jedno odpoledne. Jezera jsou proto, pochopitelně velmi dobře zarybněna a to většinou běžných druhů českých ryb. Když zde uvádím „českých“ je pochopitelné, že nejpočetnější je osádka kapra, pstruha a štiky, zvláště kaprům se zde velmi dobře daří a brzy po zahájení zde byly po mnoho letech klidu vytaženy opravdu rekordní kusy a ty největší jistě na svou chvíli slávy před objektivem fotoaparátu ještě čekají. Pro ty, kteří vyznávají aktivnější způsob rybolovu a loví raději ryby, co mají zuby, Liščí jezero nabízí ve své severní části lov štiky a candáta, zde zastávající funkci zdravotní policie a přirozeného regulátora bílé ryby, a ani naše největší ryba sumec zde nechybí. Jižní část jezera byla osazena velkým hejnem lososovitých ryb jako je siven americký, pstruh duhový ale nově i pstruh lososovitý, který dorůstá velmi rychle úctyhodných rozměrů. Podařilo se tuto část jezera doplnit i o opravdu trofejní kusy pstruhů. Výhoda je, že lososovité ryby jdou lovit i v zimních měsících pod ledem tzv. na dírkách. V současné době jezero mohou využít i ti kteří si rádi na nějaké té rybce pochutnají. Je možné si odnést pstruha, sivena, či kapra, avšak jen do určité velikosti praktikujeme tzv. horní míru, to proto, aby na jezeře zůstávaly a rostli, trofejní ryby pro ty, kteří preferují lov „chyť a pusť“. Povolenku je možné zarezervovat předem po dohodě se správcem, či si jí přímo koupit v den co se vydáte rybařit, u správce jezera ten je jak jinak než také velmi zkušeným rybářem a k povolence jistě přidá i nějakou tu radu. Stylová klubovna slouží jako místo pro vydávání povolenek k lovu, ale také si zde můžete dát něco dobrého k jídlu nebo pití (v současnosti zatím ve fázi příprav, ale hned po překonání úředního šimla typického pro ČR bude zahájena výstavba) . Rovněž si zde můžete od správce koupit nějakou tu drobnost chybějící vám ve vaší výbavě k rybolovu nebo potřebnou nástrahu, či návnadu.

Naše služby

Liščí jezero je místem určeným pro trávení volného času pro ty, kteří mají rádi přírodu a své volno rádi tráví aktivně, ale především rybáře. Jedná se o velmi dobře zarybněný rybářský revír (č: 06 441 104), o rozloze cca 5 ha, (rozdělený na dvě vodní plochy severní a jižní) nabízející všem svým návštěvníkům velkou výzvu v podobě lovu velkého počtu rozmanitých druhů ryb a to i v trofejních velikostech. Jezero uspokojí požadavky všech, kteří se sem vypraví a rozhodnou se zde lovit a trávit svůj volný čas. Nabízíme vysoký komfort všem při návštěvě na jedno odpoledne, ale i pro vícedenní výpravy spojené s rybařením.

V první řadě je rybářům k dispozici bezproblémový příjezd až na místo po asfaltové komunikaci a po té parkování. Po příjezdu má návštěvník k dispozici centrum všeho dění a to „rybářskou klubovnu“. Zde se má kancelář správce jezera, u kterého se dá koupit povolenka k rybolovu. Správce je jak jinak než rybář každým coulem. Zná revír „jako své boty“ a rád vám poskytne pomoc i důležité rády o situaci, která ohledně lovu ryb, v danou dobu na jezeře panuje. Zmíněná klubovna není jen kanceláří a dočasným obydlím pro správce (i když v jeho případě s trochou nadsázky je to spíš trvalé bydliště ), ale slouží také, jako místo kde si můžete dát něco dobrého k pití nebo k jídlu. Dá se zde koupit nějaká ta drobnost chybějící vám ve vaší rybářské výbavě nebo potřebná nástraha nebo návnada. Přípojka k zásuvce s el. energií na 220 V, je samozřejmě k dispozici. Na jezeře jsou také pro rybáře určené a dostupné toalety v blízkosti právě klubovny (parkoviště). Ke klubovně je připojena prostorná, zastřešená terasa s grilem kde je možné posedět a probrat u masa a sklenice piva zážitky z rybolovu.

Lovit ryby na jezeře je možno mimo jiné, dvěma hlavními způsoby. První způsob je pasivně ať už na položenou nebo na plavanou využívá se k němu jedno stálé místo. Pro rybáře lovící tímto způsobem jsou vyhrazena lovná místa označená čísly (viz plán jezera). Na těchto vyhrazených místech je možné trávit více času třeba v rybářském bivaku či přístřešku (vlastním). Jezero je vybaveno odpadkovými koši a správcem udržované v čistotě, z lovného místa je dostupné WC. Tímto způsobem je možné lovit na obou částech jezera severní i jižní o celkové rozloze cca 5 ha a lovná místa je možné si předem telefonicky zamluvit. Druhý způsob, ten aktivní a to lov dravců na umělou nástrahu (vláčení, muškaření) je možné provozovat odkudkoliv ze břehu, bez nutnosti zdržovat se na jednom místě. Pakliže by rybář lovící tímto způsobem, měl zájem, nocovat na jezeře správce mu umožní na určeném místě poblíž klubovny postavit stan či bivak. Tímto způsobem je v současné době možné lovit na velmi dobře zarybněné jižní části jezera o rozloze 2 ha. Individuelní požadavky či speciální nároky na způsob ubytování a způsobu lovu je možné po dohodě se správcem splnit, pakliže to bude v souladu se zájmy ostatních rybářů, ale hlavně okolní přírody a ryb.

Závěrem je nutno zmínit, že jezero je velmi dobře zarybněno a to obě jeho části. V zájmu rybářů je v každé části trochu jiná rybí osádka, a tudíž zde panují odlišné pravidla lovu. To je proto, aby si každý návštěvník liščího jezera přišel na své. Severní část je mimo jiné hlavně určena rybářům lovícím na položenou kapry. Zde je kladen důraz na množství nasazených ryb (kapr) v různých velikostech od 2 – 15 kg tak aby si zde rybu chytil opravdu každý a případně si tak mohl i nějakou (ve stanovené velikosti) odnést. Jsou zde pochopitelně i další druhy ryb jako např. sumec, štika, amur, lín, jeseter, candát, okoun, a drobná bílá ryba. Avšak dravci se zde cíleně lovit prozatím všeobecně nesmí. Na tuto část je možné zakoupit oba druhy povolenek, jak chyť a pusť tak i s možností odnést si rybu. Jižní část revíru je určena pro dva druhy rybářů zaprvé pro lovce dravců a to jen na umělou nástrahu všemi způsoby. Pro ně je zde vypuštěna velká populace lososovitých ryb, jako je siven, pstruh, ale také candát a okoun. Druhá cílová skupina rybářů jsou skalní příznivci lovu kapra, pro ty je zde vypuštěno několik (cca 40 + domorodci) opravdu velkých kaprů a amurů, jejichž velikost začíná za hranicí 10 kg a končí. . . . kdo ví?? Potvrzený je úlovek 22 kg (námi nasazený jménem FOX) jak zde uvádím, tady nám nešlo o kvantitu, ale především o kvalitu! Zde mohu se zárukou říci, že v této části jezera kapra (nebo amura) opravdu nechytí každý, ale pokud se vám to podaří tak to stojí vážně za to!! Ten kdo se na to necítí, ať jde raději na severní část, tam to jde samo. Věřím, že se ale najdou ti, co tuhle výzvu přijmou. . . . I na této části revíru je možné lovit s oběma druhy povolenky, jak chyť a pusť tak i s možností si odnést rybu (pochopitelně dravou ).

vyplnit vaše, individuální přání tak abychom dosáhli vaší plné spokojenosti a kvalitního zážitku z lovu na naší vodě.

PERŮV ZDAR ... Aleš DobíhalVlastník revíru


Pravidla

Zobrazit místní pravidla

Ceník povolenek

10 hodinchyť a pusť240 Kč
Denníchyť a pusť380 Kč
Denníchyť a vem480 Kč
Ročníchyť a pusť10 000 Kč
„Handicap“ denníchyť a pusť200 Kč

Kontakt

Webové stránky: www.liscijezero.cz

Bankovní spojení - Komerční Banka

číslo účtu: 807740501/0100

Tel.:733 419 916, 721 232 518

E-mail: liscijezero@seznam.cz


RNDr. Radomír Dobíhal

hospodář - porybný - rybářská stráž

E-mail: dobihal@volny.cz


Roman Ivanovský - Žába I.

správce revíru- rybářská stráž - JE PŘÍTOMEN NA REVÍRU, PŘIJÍMÁ TELEFONICKÉ REZERVACE MÍST A PODÁVÁ TEL. INFORMACE

Tel.: 733 419 916, 728 866 894
E-mail: liscijezero@seznam.cz


Aleš Dobíhal

provozovatel (majitel revíru)

Tel.: 731 584 519
E-mail: dobihal@volny.cz


Mapa

Uživatelské recenze revíru

Tento revír zatím nikdo nehodnotil, buďte první!

Recenze mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé.